In Finnish below

How is technology used in art? In which way could you use modern technologies as your artistic instrument? What is the role of digital art? Is there a digital divide in arts? How is digitality understood? How is digital life reflected in art?

A meeting to get prepared to establish a new association focused on Art and Technology

Date & Time: Wednesday 18th november, 18-20. Place: Galleria Huuto Jätkäsaari, Tyynenmerenkatu 6, 00220 Helsinki

Welcome to a preparatory meeting in which we discuss how to establish a new association to operate in the field of Art and Technology. The idea of a new association has been initiated by the ‘Kruks’ workgroup that started operation in 2015. The association will be based in Finland and open to all persons operating in the field of Art and Technology, for instance interactive (new) media art, digital/electronic art, video and media installations, robotics, automation, media archeology, media theory, maker culture, or in new emerging fields of Art and Technology.

The association is planned to gather together artists, theorists and makers, to make the field more prominent in the Finnish art scene, and to participate in public discussion and influence public awareness.

Why a new association?

There are many organisations in the field of media art in Finland, however there is still lack of an association that focuses on interactive art, or Art and Technology, and is open to all persons operating in this field.

In this meeting we will talk about the upcoming operations, see a draft of the rules of the association, and discuss what will be the name of the association.

Welcome!


Kutsumme kaikki kiinnostuneet valmistelukokoukseen, jossa keskustellaan uuden mediateknologisen taiteen ja kulttuurin alalla toimivan yhdistyksen perustamisesta.

Yhdistys on tarkoitus perustaa vuonna 2015 toimintansa aloittaneen mediataiteellisen Kruks-työryhmän aloitteesta. Tuleva yhdistys on avoin kaikille suomalaisille ja Suomessa vaikuttaville henkilöille, jotka toimivat taiteen ja teknologian välimaastossa, mm. vuorovaikutteisen (uus)mediataiteen, digitaalisen/elektronisen taiteen, video- tai mediainstallaatioiden, robotiikan, automaation, media-arkeologian, mediateorian tai maker-kulttuurin alueilla, tai taiteen vasta syntymässä olevilla uusilla alueilla.

Yhdistyksen tarkoitus on koota tämän taiteen alan tekijät yhteen ja nostaa alan vaikuttavuutta ja näkyvyyttä suomalaisessa taidekentässä, sekä olla merkittävä vaikuttaja yhteiskunnallisessa keskustelussa.

Miksi uusi yhdistys?

Mediataiteen alueella toimii Suomessa useita järjestöjä, jotka tekevät ansiokasta työtä omilla tahoillaan. Tarvitaan kuitenkin toimija, joka on uuteen mediateknologiseen taiteeseen ja kulttuuriin keskittyvä ja avoin taiteilijajärjestö.

Yhdistyksen valmistelukokouksessa puhutaan tulevista toimintatavoista, tarkastellaan luonnosta yhdistyksen säännöistä, sekä keskustellaan yhdistyksen nimestä.

Aika: keskiviikkona 18.11. klo 18-20  Paikka: Galleria Huuto Jätkäsaari, Tyynenmerenkatu 6, 00220 Helsinki

Tervetuloa!